ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КОПІНГ-СТРАТЕГІЙ ЗА РІЗНИХ РІВНІВ СТРЕСУ В Ю НАЦЬКОМУ ВІЦІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/cusu-psy-2023-1-7

Ключові слова:

стрес, стресостійкість, стресогенні ситуації, стрес-долаюча поведінка, копінг-стратегії, види копінг-стратегій

Анотація

У статті розкрито сутність копінг-стратегій особистості як важливого складника стрес-долаючої поведінки. Розглянуто наукові підходи до феномену стресу, причин його виникнення та специфіки розвитку стресостійкості. Розглянуто класифікацію копінг-стратегій особистості. З’ясовано структурно-функціональні компоненти, детермінанти проявів стресу особистості у контексті взаємозв’язку з провідними копінг-стратегіями. Проаналізовано результати емпіричного дослідження з використанням діагностичної методики «Інвентаризація симптомів стресу» (Т.А. Іванченко) і тесту Ways of Coping Questionnaire (WOCQ) (R. Lazarus, S. Folkman). Розкрито психологічні особливості використання копінг-стратегій за різних рівнів стресу в юнацькому віці. З’ясовано, що найбільш поширеною копінг-стратегією серед студентів є «пошук соціальної підтримки», що свідчить про те, що у стресових ситуаціях вони не схильні знаходити внутрішні ресурси для їх подолання, а очікують і шукають допомоги в оточуючих. Установлено, що досліджувані студенти з високим рівнем стресу надають перевагу таким копінг-стратегіям, як «конфронтація», «пошук соціальної підтримки»; із середнім рівнем стресу – «побудова плану дій», «позитивна переоцінка», «прийняття відповідальності»; із низьким рівнем – «пошук соціальної підтримки», «дистанціювання, «уникнення – відхід». Підкреслено роль ситуативного підходу у використанні копінг-стратегій.

Посилання

Карамушка Л.М., Креденцер О.В., Терещенко К. В. Методики для дослідження mental health персоналу організацій. Актуальні проблеми психології. 2019. Т. 1. Вип. 54. C. 15–22.

Корольчук В.М. Чинники формування та розвитку стресостійкості особистості. Проблеми загальної та педагогічної психології. 2017. Т. XII. Ч. 7. С. 252–261.

Крайнюк В.М. Психологія стресостійкості особистості : монографія Київ : Ніка-Центр, 2007. 432 с.

Кудінова М.С. Структурно-компонентний аналіз феномена стресостійкості особистості. Вісник Східноукраїнського національного університету імені В. Даля. Теоретичні та прикладні проблеми психології. 2018. № 1(45). С. 156–173.

Мельничук І.Я. Стратегії подолання стресів у юнацькому віці. Збірник матеріалів ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Соціокультурні та психологічні виміри становлення особистості». Херсон, 2021. С. 166–169.

Lazarus R.S. Cognitive and coping processes in emotion. Stress and coping. N.Y. Columbia Univ. press, 1997. P. 144–157.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-15

Як цитувати

Мельничук, І. Я., & Горська, Г. О. (2023). ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КОПІНГ-СТРАТЕГІЙ ЗА РІЗНИХ РІВНІВ СТРЕСУ В Ю НАЦЬКОМУ ВІЦІ. Наукові записки. Серія: Психологія, (1), 52–57. https://doi.org/10.32782/cusu-psy-2023-1-7