ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЕТИКИ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО ІДЕАЛУ В ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/cusu-pmtp-2025-1-5Ключові слова:
екологічне мислення, екологічний ідеал, екологічна етика, освітній процесАнотація
Статтю присвячено дослідженню теоретичних засад формування екологічної етики та екологічного ідеалу в здобувачів вищої освіти під час освітнього процесу; методам, засобам і прийомам досягнення етико-екологічного ідеалу, з’ясуванням причин та окресленню можливих шляхів вирішення цієї проблематики. Значну увагу приділено теоретико-практичному підходу до формування в сучасної молоді екологічної етики та екологічного ідеалу. Сучасний світ характеризується постійним загостренням екологічної кризи, проте головна причина не в збільшенні чисельності населення на планеті, не в інноваційно-технологічному розвитку всіх сфер діяльності людини, а в людських відносинах і цінностях, які мотивують людські рішення. У контексті цієї проблеми актуалізовано питання формування екологічної етики в здобувачів вищої освіти з огляду на екологічну ситуацію як в Україні, так й у світі. Теоретично проаналізовано основні положення та орієнтири екологічної етики та їх вплив на свідомість і поведінку людини в еколого-економічних системах. Розглянуто теоретичні засади та основні підходи до формування екологічної етики в здобувачів вищої освіти під час навчання з метою використання в подальшій професійній діяльності для забезпечення сталого (збалансованого) розвитку суспільства. Проаналізовано період становлення досліджень з етики й екології в науковій практиці та їх вплив на формування екологічної свідомості населення. Розглянуто формування екологічних знань як важливого чинника вирішення екологічних проблем, що набувають нового наукового статусу, особливо тих, що регулюються філософськими, світоглядними та управлінськими принципами. Розглядаються теоретико-методичні засади формування в здобувачів освіти фундаментальних поглядів, що визначають сучасний стан природи. Представлено коротку історію екологічної етики та ціннісний потенціал екологічних мотивів. Підкреслюється важливість усвідомлення здобувачами вищої освіти об’єктивності законів функціонування довкілля та необхідності збереження різноманіття природи, особистої причетності до розв’язання екологічних проблем, переконання в необхідності свідомого регулювання потреб і споживання, формування практичних навичок з питань екологічно безпечної та компетентної взаємодії з природою.Обґрунтовано доцільність запровадження освітніх компонентів у сфері екології, охорони довкілля та збалансованого природокористування в освітньо-професійних програмах підготовки фахівців у закладах вищої освіти з метою формування екологічної компетентності та еколого-етичних цінностей на основі історичного й філософського досвіду взаємовідносин людини і природи, свідомих екологічних мотивацій, формування навичок та моделей поведінки, безпечних для довкілля й здоров’я суспільства.
Посилання
Demaria, F., Schneider, F., Sekulova, F. & Martinez-Alier, J. What is degrowth? From an activist slogan to a social movement. Environmental Values. 2010. Vol. 22. Р. 191–215.
Huber, J. Ecological modernization. Away from scarcity, soberness and bureaucracy. Technologie en milieubeheer. Den Haag: SDU, 1991. URL : https://www.taylorfrancis.com/chapters/edit/10.4324/9781003061069-6/ecological-modernization-beyond-scarcity-bureaucracy-joseph-huber (дата звернення 15.10.2024)
Leopold О. Round river. - NY: Oxford Univ. Press, 1966. 226 p
Medouz, D., Randers, Y. & Medouz D. L. Limits to growth. The 30-years update. London : Earthscan, 2007. 342 p. URL: https://www.peakoilindia.org/wp-content/uploads/2013/10/Limits-to-Growth-updated.pdf (дата звернення 23.12.2024)
Schweitzer A. Das Ethik in der Hoherentwicklung des menschlichen Denkens.-Frankfurt URL: https://meiner.de/autoren/albert-schweitzer-a01 (дата звернення 12.01.2025)
Борейко В. Прорив в екологічну етику. Український ботанічний журнал. 2007. № 2. С. 326–332
Єрмоленко А. М. Екологічна етика: проблеми обґрунтування філософія. Практична філософія. 2003. № 3. С. 133–138.
Кряж І. В. Особливості репрезентації в свідомості відношень «людина-природа» : дис... канд. психол. наук: 19.00.01. Харків, 1995. 166 с.
Михайлюк С. Я. Аксіологічні основи екологічної етики : автореф. дис. канд. філос. наук : 09.00.07 Київ, 2006. 18 с
Рихліцька О. Д. Екологічна етика: проблема цінностей. Філософські науки. 2011. Випуск 57. С. 23.
Руденко Л. Г., Лісовський С. А., Маруняк Є. О., Голубцов О. Г., Дронова О. Л., Мозговий А. А., Чехній В. М., Фаріон Ю. М., Варуха А. В. Аналіз стратегій регіонального і місцевого розвитку України на шляху досягнення «Цілей 2030». Український географічний журнал. 2022. № 1 (117). С. 1–10.
Синякевич І. М. Екологізація суспільного розвитку як інструмент подолання екологічних загроз. Регіональна економіка. 2011. № 4. С. 14–20.
Турчин М. Б. Екологічна етика у парадигмі постмодернізму : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.07. Київ, 2014. 18 с.
Шевчук В. Я., Черняк В. К., Ковальчук Т. Т., Педан М. П., Панков О. І. Розвиток заради порятунку : монографія. Київ : Геопринт, 2016. 227 с.