МЕТОДИКА НАВЧАННЯ МАТЕМАТИКИ З PYTHON НА ПРИКЛАДІ ТЕМИ «ЧИСЛОВІ ПОСЛІДОВНОСТІ»

Автор(и)

  • Юлія Володимирівна Ботузова Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка https://orcid.org/0000-0002-1313-0010

DOI:

https://doi.org/10.32782/cusu-pmtp-2024-2-3

Ключові слова:

методика навчання математики, числова послідовність, програмування, Python, алгоритм

Анотація

Стаття присвячена розкриттю методичних особливостей вивчення теми «Числові послідовності» у шкільному курсі математики за допомогою інструментів програмування, зокрема використання мови Python. Визначено актуальність теми та встановлено завдання дослідження. Наведено огляд науково-популярної літератури з теми дослідження, зокрема в основу дослідження покладені посібники американських вчителів та науковців П. Фаррела (2019) та А. Саха (2015), які розробляли методику вивчення шкільної математики з Python. Автор дотримується позиції, що вивчення програмування повинно займати значуще місце в освітньому процесі, оскільки досвід багатьох країн свідчить, що освоєння принципів кодування і вивчення мов програмування сприяє розвитку логічного та креативного мислення. Під час дослідження було проаналізовано та систематизовано задачний ряд шкільного курсу математики з теми «Числові послідовності» за кількома альтернативними підручниками. У статті використано задачі з підручника «Алгебра» для 9 класу авторського колективу А.Г. Мерзляк, В.Б. Полонський, М.С. Якір. При цьому виокремлено 7 різних типів задач, для вирішення яких можливо створити шаблони програм, або коротко охарактеризувати алгоритм роботи програми, написаної на мові Python. У процесі роботи над дослідженням, встановлено, що вивчення математики та програмування можна поєднувати, адже для написання програми учням, у першу чергу, треба знати теоретичні основи, властивості числових послідовностей, а рутинну обчислювальну роботу виконуватиме програма. Стаття має практичний характер, оскільки вона включає в себе реалізацію алгоритмів та програм для вивчення властивостей числових послідовностей. Програмна реалізація проводиться з використанням мови програмування Python, що дозволяє досліджувати та аналізувати числові послідовності шляхом ефективного використання інструментів цієї мови.

Посилання

Brown G. Teaching STEM practice with coding. URL: https://www.hand2mind.com/blog/teach-stempractices-with-coding (дата звернення: 25.09.2023).

Saha A. Doing Math with Python. San Francisko, 2015. 244 p.

Farrell P. Math Adventure with Python. San Francisco, 2019. 347 p.

Зеленяк О. П. Інтегровані уроки з математики та інформатики в класах з поглибленим вивченням цих предметів. Комп’ютер у школі та сім’ї. 2006. № 5. С. 16–18.

Зеленяк О.П. Технології застосування середовищ динамічної геометрії. Інформаційні технології і засоби навчання, 2013, Том 36, № 4. С. 40–56.

Костюченко А.О. Основи програмування мовою Python: навчальний посібник. Чернігів: ФОП Баликіна С.М., 2020. 180 с.

Кобильник Т.П., Когут У.П., Жидик В.Б. Методичні аспекти вивчення основ алгоритмізації і програмування мовою Python у шкільному курсі інформатики у старших класах. Фізико-математична освіта, 2021. Вип. 5(31). С. 36–44.

Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. Алгебра: підруч. для 9 кл. Харків: Гімназія, 2017. 272 с.

Ботузова Ю.В. Використання програмування на мові Python під час вивчення математики як STEM-підхід. Актуальні аспекти розвитку STEAM-освіти в умовах євроінтеграції: збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції (м. Кропивницький, 21 квітня 2023 року). Кропивницький: ДонДУВС, 2023. С. 66–69.

Бондаренко М.Ф., Білоус Н.В., Руткас А.Г. Комп’ютерна дискретна математика: Підручник. Харків: «Компанія СМІТ», 2004. 480 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-03