ЗНАЧУЩІСТЬ ШЛЮБНО-СІМЕЙНИХ ЦІННОСТЕЙ У ФОРМУВАННІ ОСОБИСТОСТІ В ПЕРІОД РАННЬОЇ ДОРОСЛОСТІ

Автор(и)

  • Людмила Лисенко Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди https://orcid.org/0000-0003-1395-9715
  • Вікторія Якименко Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди

DOI:

https://doi.org/10.32782/cusu-psy-2024-4-9

Ключові слова:

ціннісні орієнтації, цінності сімейного життя, рання дорослість, готовність до сімей- ного життя, сімейна сфера

Анотація

У статті представлено результати дослідження проблеми формування шлюбно-сімейних цінностей в осіб у період ранньої дорослості. Цінності сімейного життя є інтегрованим утворенням, що включає позитивну мотивацію до створення сім’ї, розвиток якостей сім’янина, емпатійних якостей, які дають змогу розуміти партнера і створити конструктивну поведінку у взаєминах. Сімейні цінності являють собою сукупність уявлень, що здійснює вплив на вибір організації сімейного життя, способів життєдіяльності та взаємодії, які схвалюються чи культивуються в сімейному середовищі. У сучасному суспільстві з’являються тенденції до створення альтернативних моделей сім’ї, змінюється сенс цінностей, що зумовлює актуальність проблеми. За результатами проведених психодіагностичних методик під час аналізу даних визначено домінування таких життєвих цінностей, як саморозвиток, духовне задоволення й власний престиж. Одержані дані свідчать, що система цінностей у групі досліджуваних є досить розвиненою, що підтверджує позитивні тенденції формування особистості, зрілості й готовності молодих людей до сімейного життя. На основі аналізу результатів дослідження за методикою «Рольові очікування та домагання» можна зазначити, що вагоме значення для успішної побудови подружніх стосунків мають показники особистісної ідентичності, певної спільності інтересів і важливою є підтримка в сім’ї, що підтверджується високими показниками за емоційно-психотерапевтичною шкалою. Значущою в сімейному житті є господарсько-побутова сфера, орієнтована на високі очікування в галузі побудови сімейних стосунків. На основі проведеного дослідження з теми особливостей шлюбно-сімейних цінностей можна пояснити механізми її впливу на становлення особистості молодих людей і розробити рекомендації із цієї проблематики.

Посилання

Меднікова Г.І. Характеристика ціннісних орієнтацій студентів з різними особливостями ставлення до себе. Вісник ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Психологія. Харків, 2018. С. 121–130.

Піроженко Т.І., Соловйова Л.І., Хартман О.Ю. Соціально значущі цінності в життєдіяльності. Київ : Слово, 2017.

Пісоцький В., Горянська А. Психічний розвиток та формування особистості в онтогенезі. Київ : КНТ, 2020. 144 с.

Сосніхіна С.Є. Особливості ціннісно-смислової сфери студентів з різним сімейним статусом. Вісник ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Серія «Психологія». 2018. С. 237–249.

Якименко В.М., Лисенко Л.М. Значущість шлюбно-сімейних цінностей у формуванні особистості в період ранньої дорослості. Вісник Освітньо-наукового центру сімейно-центрованих практик / МОН України, Уманський держ. пед. ун-т імені Павла Тичини. Вип. 3. Умань : Візаві, 2024. С. 110–113.

Яценко Т.С. Активне соціально-психологічне навчання: теорія, процес, практика : навчальний посібник. Хмельницкий : НАПВУ, 2002. 792 с.

Maccoby Е.Е., Mnookin R.H. Dividing the Child: Social and Legal Dilemmas of Custody. Harvard University Press, 1992. 369 р.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30

Як цитувати

Лисенко , Л., & Якименко , В. (2024). ЗНАЧУЩІСТЬ ШЛЮБНО-СІМЕЙНИХ ЦІННОСТЕЙ У ФОРМУВАННІ ОСОБИСТОСТІ В ПЕРІОД РАННЬОЇ ДОРОСЛОСТІ. Наукові записки. Серія: Психологія, (4), 64–71. https://doi.org/10.32782/cusu-psy-2024-4-9