СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЕКОНОМІЧНОЇ СВІДОМОСТІ УКРАЇНЦІВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/cusu-psy-2024-3-6Ключові слова:
економічна свідомість, суб’єктивне економічне благополуччя, когнітивний компонент економічної свідомості, поведінковий компонент економічної свідомості, емотивний компонент економічної свідомостіАнотація
У статті систематизовано та проаналізовано дефініції поняття «економічна свідомість». На основі здійсненого аналізу найбільш доцільним та актуальним до мети дослідження є розуміння економічної свідомості як центральної категорії сучасної економічної психології, яка означає результати відображення суб’єктом тієї частини навколишньої дійсності, яка пов’язана з економікою, а також його свідомі дії та стани нею обумовлені. Визначено особливості суб’єктивної економічної свідомості в умовах невизначеності, зумовлених воєнним станом в Україні. Узагальнено основні класифікації та структурні компоненти економічної свідомості. Посилену увагу приділено суб’єктивним когнітивним, поведінковим, емоційним аспектам економічної свідомості. У статті актуалізується думка про те, що задоволення економічних потреб особистості відображає самооцінку індивіда, рівень задоволеності власним матеріальним добробутом, економічні потреби людини в життєвих благах і потенційні можливості для їх задоволення є рушійними силами економічної свідомості та економічної поведінки. Важливою теоретичною тезою є думка про те, що у кожної людини формується індивідуальна суб’єктивна перцепція соціально-економічної реальності, яка представлена рівнем знань, суджень, переконань, що визначає в подальшому її економічну, споживчу поведінку. Представлено та здійснено кількісний і якісний аналіз авторського опитувальника, який розкриває глибинні соціально-психологічні особливості економічної свідомості українців в умовах економічної невизначеності. Особливої наукової уваги заслуговують характерні тенденції в економічній свідомості громадян: підвищення рівня важливості заощадження, зміна набутих впродовж життя споживчих звичок, скептичне ставлення до соціально-економічних заходів уряду країни, зменшення попиту на купівлю нерухомого й рухомого майна в Україні, песимістичні настрої щодо майбутнього вітчизняної економіки. Автори дослідження дійшли висновку, що суб’єктивна економічна свідомість є динамічним феноменом, який відображає соціально-економічні реалії життя індивіда.
Посилання
Авер’янова Г. М. Особливості соціалізації молоді в умовах трансформації суспільства : монографія. Київ: ППП, 2005. 307 с.
Глущишин Т.В. Економічна свідомість як предмет психологічних досліджень. Актуальні задачі сучасних технологій: 2017 рік: матеріали Міжнар. наук.-технічн. конф., 16-17 лист. 2017 р. Тернопіль: ТНТУ, 2017. С. 210–211.
Говорун Т. В., Дембицька Р. М., Зубіашвілі І. К. Соціальнопсихологічні проблеми становлення суб’єкта економічної соціалізації: монографія. Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2012. 205 с.
Карамушка Л. М. Психолого-організаційні детермінанти забезпечення психологічного здоров’я персоналу освітніх організацій в умовах соціальної напруженості: монографія. Київ – Львів: Видавець Вікторія Кундельська, 2021. 278 с.
Лебедєва Н. М., Татарко А. Н. Цінності культури та моделі економічної поведінки: навч. посіб. Київ, 2011. 389 с.
Ложкін Г. В., Комаровська В. Л. Економічна свідомість особистості як психологічний феномен. Практична психологія та соціальна робота. 2007. № 9. С. 6–12.
Міненко О. О., Мамчур І. В. Дивергентне мислення як складова особистісно-професійних якостей управлінського консультанта Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Сер. Психологія. 2023. № 4, т. 34 (73). С. 26–32.
Подляшаник В. В. Економічна свідомість особистості: методологічні обрії аналізу проблеми. Проблеми сучасної психології. 2013. №2. С. 521–530.
Полякова Н.В. Економічна поведінка. Соціальна психологія: навч. посіб. Харків, 2005. 236 с.
Хащенко В. А. Суб’єктивне економічне благополуччя та його виміри: побудова опитувальника та його валідизація. Експериментальна психологія. 2016. № 4 (1). С. 106–127.