МІФОПОЕТИЧНА ПАРАДИГМА КАЗКИ «МАВКА» І. ФРАНКА
DOI:
https://doi.org/10.32782/2522-4077-2024-209-34Ключові слова:
мавка, І. Франко, міфічний образ, міфопоетична система, казка, мономіф.Анотація
Обʼєктом аналізу у статті є твір малої прози І. Франка «Мавка». У розвідці обґрунтовується, що «літня казочка» основана на народних уявленнях про мавок, які і формують міфопоетичну парадигму твору. Зазначено, що демонологічні персонажі активно інтерпретуються в українській літературі від доби романтизму й до сьогодні. Тому дослідження напрацювань наших класиків дає перспективу в розвитку міфічних образів у поетиці творів. У статті прокоментовано розвідки ХХІ ст. про «Мавку» І. Франка, в яких звертається переважно увага на жанрові особливості твору, опозиції в оповіді, психологічний портрет головної героїні, роль лісу в житті письменника. Метою нашого дослідження – висвітлити міфопоетичну систему «Мавки», що вимагає розкрити міфопоетичну структуру художнього світу твору та виявити міфопоетичні елементи у «Мавці». Трактування міфопоетичної парадигми твору базується на концепції Андрія Гурдуза. Доводиться думка про те, що міфопоетична складова твору І. Франка є для нього і структуротворчою, і формує міфопоетичний сюжет. Для «Мавки» важливим елементом міфопоетичної системи твору постає заголовок, який насамперед виконує прогнозуючу функцію. Залучено дослідження фольклористів задля встановлення походження та особливостей міфологічного образу мавки. Відстежено ситуації у творі, в яких йдеться про мавок. Зосереджується увага на портретних характеристиках та діях міфічного персонажа. Важливим для міфопоетичної системи твору постає циклічний час, що фіксує пригоди Гандзі. Закцентовано увагу на символіці числа три, яка є характерною для народного світобачення. Доводиться залученість головної героїні в міфопоетичну систему. Дівчинка постає героїнею мономіфу (за Дж. Кемпбеллом), оскільки проходить його основні стадії. Відтак, можна говорити про те, що у творі І. Франко як розвиває традиційні уявлення про мавку, так і міфологізує образ дитини. Міфопоетична парадигма казки «Мавка» базується на номінації твору, образотворенні демонічного персонажа, символіці числа три, включеності головної героїні у світовий міф.
Посилання
Бердник Г. Знаки карпатської магії (Таємниця старого мольфара). Київ: «Зелений пес», 2006. 368 с.
Бестюк І. Творчі інтенції міфопоетики й патопоетики на прикладі новели Івана Франка «Мавка. 2008. URL: http://dspace.tnpu.edu.ua/bitstream/123456789/2302/1/bestuk.pdf
Буйських Ю. "Колись русалки по землі ходили... Жіночі образи української міфології. Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2018. 320 с.
Гурдуз А. Міфопоетична парадигма в українській та західноєвропейській «прозі про землю» кінця ХІХ – першої третини ХХ ст.: монографія. Миколаїв: Вид-во МДГУ ім.П.Могили, 2008. 216 с.
Дунаєвська Л. Ф. Українська народна казка. Київ: Видавництво при Київському державному університеті об’єднання “Вища школа”, 1987. 127 с.
Зуєнко М. Категорія «міфопоетика» в сучасному літературознавстві. Філологічні науки. 2014. №8. С. 3–9.
Кемпбелл Дж. Тисячоликий герой / пер. з англ. О.Мокровольського. Львів: Видавництво Terra Incognita, 2020. 416 с.
Килимник Ст. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні. Київ: АТ "Обереги", 1994, Кн. ІІ, т.3 (Весняний цикл); т.4 (Літній цикл). 528 с.
Легкий М. Проза Івана Франка: поетика, естетика, рецепція в критиці : монографія. Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2021. 608 с.
Луцишин О. «Літня казочка» Івана Франка – психологічна новела «Мавка» (жанрові особливості). Українське літературознавство. 2022. Вип.86. С. 66–84.
Нечуй-Левицький І. Світогляд українського народу : ескіз української міфології. Київ: АТ «Обереги», 2003. 142 с.
Скрипка Т. Мавка у творчості Івана Франка і Лесі Українки: типологія чи контактні зв’язки? Українське літературознавство. Вип. 50. Львів: Вища школа, 1988. С. 60–67. URL: https://www.tskrypka.name/LUkrainka/Mavka.html
Тихолоз Н. Лісова душа: ліс у життєтворчості Івана Франка. URL: https://sites.google.com/site/literaturnakartaostapavisni/учням/українська-література/і-франко-лісова-душа
Франко І.Я. Мавка. Франко І.Я. Зібрання творів у 50-и томах. Київ: Наукова думка, 1978. Т. 15. С. 91–95.
Хороб М. Фольклорно-міфологічний концепт новели Івана Франка «Мавка». Іван Франко: дух, наука, думка, воля: м-ли Міжнар. наук. конгресу, присв. 150-річчю від дня народження Івана Франка. Львів: ВЦ ЛНУ імені Івана Франка, 2008. Т. 1. С. 1002–1009.