ЕСТЕТИКА МОВНО-ОБРАЗНОГО ЗНАКА-СИМВОЛУ КРИНИЦЯ У ПОЕТИЧНОМУ КОНТИНУУМІ ВАСИЛЯ ГОЛОБОРОДЬКА
Ключові слова:
мовно-естетичний знак криниця, слово-образ, поетична мова, фольклор, мовно- естетичний знак-символ, фольклорно-пісенний знак, мовна картина світу, естетика мови, семантика, емоційно- експресивний.Анотація
У статті подано спробу розглянути семантику та конотативні відтінки мовно-естетичного знака-символу криниця у поетичній мові Василя Голобородька. З’ясовано особливості уживання синонімічних відповідників на позначення гідрооб’єктів для видобування і споживання води, які використано митцем як образно-поетичні знаки-символи. Розглянуто образно-символічний зміст лексеми криниця. Схарактеризовано смислове та емоційно-експресивне навантаження в текстах слова- образу. Обгрунтовано специфіку образного переосмислення митцем етнономена. У процесі аналізу встановлено, що криниця – знак-символ, притаманний усім цивілізаційним культурам; назва криниця – поетична, характерна і для побутового слововживання, і для фольклорного. У поетичному дискурсі В. Голобородька здебільшого слово- образ криниця фіксуємо у єдності з поняттями вода, відро, пити воду, іти по воду та ін. Криниця – у поетичному світовідтворенні В. Голобородька – символ земного життя, символ вічного існування, ознака космічного буття. Разом з тим – це джерело істини, ключ до пізнання всесвіту, його законів, реалія етнобуттєвості. Лексема криниця як слово-образ у поезії В. Голобородька засвідчена із семами «пам'ять», «родовід», «спадкоємність поколінь», «земне життя, орієнтоване на високі духовні начала». Криниця також – «мірило чесності особистості». Слово-образ криниця ґрунтується на семах «тамування спраги», «джерело наснаги», «життя», Для образу-символу притаманне позитивне емоційно-експресивне навантаження.
Посилання
Войтович В. Українська міфологія. К.: Либідь, 2002/ – 664 с.
Голобородько В. Повне зібрання віршів // Василь Голобородько // tisk.org.ua/?p=8440
Єрмоленко С.Я. Мовно-естетичні знаки української культури. Київ: Інститут української мови НАН України, 2009. – 352 с. 4.Жайворонок В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник . К.: Довіра, 2006. – 703 с.
Скуратівський В. Т. Берегиня. К.: Рад. письм., 1988. – 278 с.
Словник синонімів української мови: В 2 т./ А. А. Бурячок, Г. М. Гнатюк, С. І. Головащук та ін. К.: Наук., думка, 2006. Т. 1.
Словник української мови: в 11 томах [СУМ].
Чижова Л.Я. Із глибини народної криниці: Легенди, казки та перекази рідного краю. Миколаїв: ПП Гудим І.О. 2003. – 124 с.