УКРАЇНСЬКІСТЬ ХУДОЖНЬОГО СВІТУ «НАРОДНИХ ОПОВІДАНЬ» МАРКА ВОВЧКА
DOI:
https://doi.org/10.32782/2522-4077-2022-203-5Ключові слова:
архетипні образи, лінгвістичний талант, Марко Вовчок, «Народні оповідання», художній світ, художній талант.Анотація
Художній світ є потужним засобом впливу на читача, а отже, він є складником поетики твору. Його своєрідність визначається особливостями художнього мислення автора, його світобаченням (світорозумінням, світосприйманням). Саме тому в статті приділена велика увага особливостям художнього таланту Марка Вовчка як автора «Народних оповідань». Лінгвістична обдарованість давала їй змогу успішно використовувати виражальні та зображальні можливості української мови. Глибоке і тонке відчуття мови зумовлювало особливу здатність письменниці проникати в душу народу, його менталітет, допомагало розуміти його спосіб життя, його звичаї та моральні принципи. Цим пояснюється вміння Марка Вовчка створювати архетипні образи. Талант письменниці виявлявся й у тому, що явища та предмети, які зображала письменниця, викликають в уяві читача зорові образи, пройняті художньо-естетичною емоцією. У статті вперше в нашому літературознавстві досліджується художній світ «Народних оповідань» Марка Вовчка як цілісний, системно організований феномен. Наголошено, що цей світ сповнений виразним українським колоритом. Якщо раніше «Народні оповідання» розглядалися переважно в аспекті їх антикріпосницької спрямованості, то аналіз художнього світу оповідань, їх виразного українського колориту дає змогу розкрити ще один чинник високої художньої вартості цієї знаменитої книги видатної української письменниці. Розкішна українська природа, гармонійні стосунки в українській родини, краса і вихованість українських дівчат, козацький характер українських чоловіків – усе це вагомі штрихи до характеристики нашої нації, її менталітету.
Посилання
Бойко В. Марко Вовчок. Історико-літературний начерк. Київ : Друкарь, 1918. 239 с.
Доманицький В. З науково-творчої спадщини. Статті, рецензії, огляди, бібліографія : у двох книгах. Книга друга. Черкаси : Вид. Чабаненко. 410 с.
Клочек Г. Садок вишневий коло хати як кінотекст. Поетика візуальності Тараса Шевченка. Київ : Академвивдав, 2013. 256 с.
Маланюк Є. Книга спостережень: Статті про літературу. Київ : Дніпро, 1997. 430 с.
Вовчок М. Твори : у 2-х т. Т. 1. Оповідання; повісті / упоряд. і приміт. О. Білявської ; передм. О. Засенка. Київ : Дніпро, 1983. 439 с.
Недзвідський А.В. Марко Вовчок. Семінарій. Київ : Вища школа, 1981. 167 с.
Три долі. Марко Вовчок в українській, російській та французькій літературі / упоряд. В. Агеєва. Київ : Факт, 2002. 368 с.