РЕЧІ ЯК ЗАСІБ ІНШУВАННЯ В ОПОВІДАННІ ОЛЬГИ ТОКАРЧУК «ШВИ»
DOI:
https://doi.org/10.32782/2522-4077-2023-206-12Ключові слова:
межовість, речовість, Чужий і Інший, антропологічне письмо, іншування, річАнотація
У статті розглянуто речовий світ оповідання сучасної польської письменниці, лауреатки Нобелівської премії у галузі літератури 2018 року Ольги Токарчук. Жанр, у якому працює письменниця та в межах якого розкриває важливі для себе художні теми та проблеми, складно визначити напевне – це унікальна суміш постмодерних і барокових рис, магічного реалізму та гуманістичної, філософської фантастики. Стаття присвячена важливій складовій неповторного художнього полотна, що його тче Ольга Токарчук – речовому світу оповідання «Шви» зі збірки «Химерні оповідання» (2018). У центрі уваги прози Токарчук – тема прикордоння і помежів’я, зміни і трансформації, а також зв’язки, що, мов місточки, поєднують різні часи і різні простори. Ще одна важлива для письменниці тема – зустріч з Чужим, з Іншим. Дослідження малої прози Ольги Токарчук засвідчили, що вона використовує речовий світ як виразний засіб висловити і оприявнити межовість, інакшість та очуження світу – теми, важливі для авторки і її читачів. Речі дуже рідко виконують у тексті лише допоміжну роль «реквізиту», особливо якщо йдеться про високохудожню, інтелектуальну літературу. Зазвичай вони репрезентують ідейно-художні особливості твору, постають важливим змістовим чинником тексту, складовою концепції людини та засобом психологізації або ж утілюють специфіку авторської моделі світу. Герой досліджуваного оповідання Ольги Токарчук потрапляє у ситуацію, коли речі навколо нього раптово змінюються, міняють свій звичний вигляд чи «базові характеристики». При цьому зміни дуже дрібні, не принципові, але стають джерелом дискомфорту і збентеження для головного героя. Зрештою те, що спершу виглядає як дисонанс, «збій матриці», дрібна малопомітна невідповідність речей у світі, спершу злить, а потім лякає головного героя – він сприймає це як знак збайдужіння і відчуження світу. Світ ніби відштовхує героя, відмовляється від нього і не поширює на нього свої закони – іншує його, і речі стають інструментом своєрідної дискримінації людини, способом вказати на її зайвість і непотрібність, інструментом її вилучення з поточної реальності.
Посилання
Городнюк Н.А. Res incognita: семіотика речі у східнослов’янському модерністському романі першої половини ХХ століття : монографія. Дніпро, 2017. С. 58.
Кабачій Р. Людина пограниччя. Інтерв’ю з Ольгою Токарчук. Український Тиждень. URL: https://tyzhden.ua/Publication/2109.
Камінська А. День, ніч та інші простори: [про творчість Ольги Токарчук]. Кур’єр Кривбасу. 2004. № 178. С. 199–200.
Карп’юк В. Ольга Токарчук, письменниця: Моє покоління дуже сильно відчуває свою невкоріненість. Інтерв’ю з України. 21 жовтня 2022 року. URL: https://rozmova.wordpress.com/2019/10/19/olha-tokarchuk/.
Лавринович Л.Б. Художня інтерпретація ідеї часопростору в романі О. Токарчук «Prawiek I inne czasy». Наукові записки Національного університету «Острозька академія». 2012. Вип. 28. С. 128–149.
Романцова Б. За що Ольга Токарчук отримала Нобелівську премію. Український Тиждень. 11 жовтня 2019 року. URL: https://tyzhden.ua/za-shcho-olha-tokarchuk-otrymala-nobelivsku-premiiu.
Сливинський О. Ольга Токарчук. Досконалість неточних форм. Нова Польща. 24 січня 2022 року. URL: https://novapolshcha.pl/article/olga-tokarchuk-doskonalist-netochnikh-form.
Тарнашинська Л. Бігуни/мандрівники vs утікачі/переселенці. (Ре)інтерпретація роману Ольги Токарчук із проєкцією на український контекст. Посестри. № 49-52. 2023. URL: https://posestry.eu/zhurnal/no-52/statya/bigunimandrivniki-vs-utikachipereselenci-reinterpretaciya-romanu-olgi.
Токарчук Л. Химерні оповідання. 2020. Tempora. 208 с.
Фрагменти нобелівської лекції Ольги Токарчук: «Те, що не розказане, перестає існувати, вмирає». Нова Польща. 9 грудня 2019 року. URL: https://culture.pl/ua/stattia/olha-tokarchuk-te-shcho-ne-rozkazaneperestaye-isnuvaty-vmyraye.
Чадюк М. Досвід пограниччя за часів непевності. У чому актуальність книжок Ольги Токарчук, яка здобула Нобелівську премію. День. № 189. 17 жовтня 2019. URL: https://m.day.kyiv.ua/article/kultura/dosvid-pohranychchya-za-chasiv-nepevnosti.
Tokarczuk Olga, Przemowa noblowska. 2019. The Nobel Prize. URL: https://www.nobelprize.org/prizes/literature/2018/tokarczuk/104870-lecture-polish.