МІКРОІСТОРІЯ В СИСТЕМІ «НОВОЇ ІСТОРИЧНОЇ НАУКИ»: ІСТОРІЯ, ТЕОРІЯ ТА ІСТОРІОГРАФІЧНА ПРАКТИКА
DOI:
https://doi.org/10.32782/cusu-hist-2024-1-5Ключові слова:
історіографія, історіографічний процес, історіографічна практика, мікроісторія, «нова історична наука», «традиційна» історіяАнотація
У статті окреслено місце мікроісторії в системі «нової історичної науки», головні етапи її становлення і місце в сучасному історіографічному процесі, теоретичні та методологічні принципи мікроісторичних студій та їхній дослідницький потенціал. З’ясовано, що зусиллями визнаних італійських (К. Гінзбург, Дж. Леві, М. Грібауді), французьких (Ж. Дюбі, Ж. Ревель), американських (Н. Земон Девіс) та інших учених мікроісторія спростувала поширені ще в 1970-х рр. характеристики щодо себе як «дріб’язкової» чи «нижчої» історії. Мікроісторія постала на противагу «традиційній» соціальній історії як варіант «історії знизу». Своїм предметом дослідження вона визначила історію «пересічної людини» або малих соціальних груп (родина, громада тощо), чий історичний, культурний, психологічний досвід використовується для пояснення більш широких історичних та соціальних процесів. Попри те, що мікроісторія пройшла тривалий шлях, вона не виробила чітких теоретичних чи методологічних принципів, залишаючись передусім історіографічною практикою, часто експериментальною і міждисциплінарною. Змістом цієї практики є зменшення масштабу погляду на історичний факт чи явище шляхом мікроскопічного аналізу та інтенсивного вивчення джерел. При цьому набір методів та дослідницьких прийомів, яким послуговується мікроісторія, залежить від конкретного предмету вивчення. «Мікроісторики» легко поєднують науковий інструментарій усталених історіографічних теорій і практик та методи інших, навіть не пов’язаних з історією, наук, а сама мікроісторія часто «співпрацює» з фольклористикою, етнологією, історичною і культурною антропологією, біографістикою, історією повсякденності, соціальною психологією, локальною і регіональною історією та іншими варіантами «історії знизу». Такий методологічний плюралізм мікроісторії залишає вченому широке поле для творчого пошуку, проте часто стає приводом для критики і звинувачень у відході від «професійних стандартів» історика. Попри це, мікроісторія є самобутньою складовою частиною «нової історичної науки», а завдяки значному дослідницькому потенціалу посідає вагоме місце в сучасному історіографічному процесі.
Посилання
Айтов С., 2020. Новітні історико-антропологічні студії як сучасна філософія історії. Дослідження з історії і філософії науки і техніки. Т. 29. № 2. Дніпро. 25–32.
Берк П., 2013 (a). Мікроісторична дискусія. В: Нові підходи до історіописання / за ред. П. Берка. Київ: Ніка-Центр. 138–141.
Берк П., 2013 (b). Нова історія: її минуле і майбутнє. В: Нові підходи до історіописання / за ред. П. Берка. Київ: Ніка-Центр. 13–39.
Верменич Я. В., 2010. Мікроісторія як проблемне поле соціогуманітарних досліджень. Український історичний журнал. № 4. Київ. 156–169.
Гинзбург К., 2004. Микроистория: две-три вещи, которые я о ней знаю. В: Гинзбург К. Мифы – эмблемы – приметы: Морфология и история. Сборник статей. М. 287–320.
Гренди Э., 1997. Еще раз о микроистории. В: Казус. Индивидуальное и уникальное в истории. Вып. 1. М. 291–302.
Доманська Є., 2012. Історія і сучасна гуманітаристика: дослідження з теорії знання про минуле. Київ: Ніка-Центр.
Киридон А., 2008. Троян С., Мікроісторія в постмодерному зарубіжному дискурсі. Історична панорама: Збірник наукових статей ЧНУ. Спеціальність «Історія». Вип. 6. Чернівці: Рута. 102–115.
Леві Дж., 2013. Про мікроісторію. В: Нові підходи до історіописання / за ред. П. Берка. Київ: НікаЦентр. 119–138.
Леви Дж., 1996. К вопросу о микроистории. Современные методы преподавания новейшей истории. М. 167–190.
Медик Х., 1994. Микроистория. Thesis: теория и история социальных институтов и систем. Вып. 4. М. 193–202.
Ревель Ж., 1996. Микроисторический анализ и конструирование социального. В: Одиссей. Человек в истории. М. 110–127.
Сахновський О., 2014. Мікроісторія як напрям історичних досліджень. Історична панорама: Збірник наукових статей ЧНУ. Спеціальність «Історія». Вип. 17. Чернівці: Рута. 65–78.
Топольський Є., 2012. Як ми пишемо і розуміємо історію. Таємниці історичної нарації. Київ: Видавництво «К.І.С.».
Чаркіна Т., 2016. Еволюція історико-антропологічних досліджень у суспільно-гуманітарному пізнанні. Вісник Львівського університету. Серія: Філософські науки. Вип. 18. Львів. 101–109.
Яковенко Н., 2007. Вступ до історії. Київ: Критика.