АНТРОПОНІМІЯ КОЗАКІВ КРОПИВНЯНЩИНИ В РЕЄСТРАХ ВІЙСЬКА ЗАПОРОЗЬКОГО XVII–XVІІІ СТ.

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/cusu-hist-2024-1-4

Ключові слова:

антропоніми, козаки, Кропивнянський козацький полк, містечко Кропивна, реєстри Війська Запорозького, топоніми

Анотація

У статті на основі антропонімічних джерел козацької доби розглядаються імена, прізвиська та прізвища козаків Кропивнянщини, які в багатьох випадках вказують на їх приналежність до тих чи інших населених пунктів краю. Під терміном «Кропивнянщина», який вживаємо в широкому сенсі цього слова, слід розуміти територію, що входила в середині XVII ст. до Кропивнянського козацького полку. Зараз ці населені пункти відносяться до Черкаської, Полтавської та Чернігівської областей. Метою публікації є спроба засвідчити відображення топонімів в антропонімах через аналіз власних особових назв козаків Кропивнянського козацького полку середини XVII ст., а також Іркліївського й Щербинівського куренів Запорозького війська 50-х рр. XVIII ст. та показано характер їхнього взаємовпливу. За основу для дослідження взято два документальні джерела, в яких зафіксовано козаків із зазначених територій – «Реєстр Війська Запорозького 1649 року та «Реестр Запорожского войска 1756 года». Проведений аналіз та зіставлення списків козаків Кропивнянського полку, окремих сотень сусідніх полків та Іркліївського й Щербинівського куренів Запорозької Січі з виявленими топонімами дозволило виділити групу антропонімів, які прямо чи опосередковано пов’язані з топонімією Кропивнянщини. Результатами дослідження стало виокремлення з віднайдених у реєстрах антропонімів козаків Кропивнянщини п’яти груп, що дозволяють довести походження назв певної частини топонімів, катойконімів, ад’єктонімів та ойконімів від прізвиськ та прізвищ козаків. У ході дослідження було підтверджено зафіксований раніше на прикладі суміжних з Кропивнянщиною територій факт появи значної частини топонімів саме в період першої половини XVII ст., коли було створено ці «Реєстри». Та й взагалі, у прізвищних найменуваннях козаків широко відображена українська топонімія.

Посилання

Губочкін М., 2010. Реєстр Всього Війська Запорозького як джерело з топонімії Кропивнянщини. Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні: збірник наукових праць. Київ. Випуск 19. 394–397.

Коваль А. П., 2001. Знайомі незнайомці. Походження назв поселень України. Київ: Либідь.

Колибенко О., 2009. Губочкін М. Мікротопонімія села Кропивна на Золотоніщині. PEREYASLAVIСA: Наукові записки Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»: збірник наукових статей. Переяслав-Хмельницький. Випуск 3 (5). 158–163.

Колибенко О., 2006. Колибенко О. Топоніми та топооснови Переяславщини у «Реєстрі Всього Війська Запорозького». Історико-географічні дослідження в Україні. Київ: Інститут історії України НАН України. Випуск 9. 252–261.

Пономаренко М. Ф., 1991. Золотоніщина. Черкаси.

Пономаренко М. Ф., 1968. Ономастичні відомості в «Історії міст і сіл Української РСР». Український історичний журнал. № 12. 94–101.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-08

Як цитувати

Губочкін, М. (2024). АНТРОПОНІМІЯ КОЗАКІВ КРОПИВНЯНЩИНИ В РЕЄСТРАХ ВІЙСЬКА ЗАПОРОЗЬКОГО XVII–XVІІІ СТ. Історія та археологія, (1), 35–40. https://doi.org/10.32782/cusu-hist-2024-1-4