РАДЯНСЬКИЙ КОНЦЕПТ «ДРУЖБА НАРОДІВ» У СУЧАСНИХ ПІДРУЧНИКАХ З ІСТОРІЇ
DOI:
https://doi.org/10.32782/cusu-hist-2024-2-2Ключові слова:
ідеологема, концепт «дружба народів», інтернаціоналізм, «братні народи», національні відносини, стереотипи, фейки, рашизмАнотація
Метою статті є визначення місця ідеологічного концепту «дружба народів» у викладанні новітньої історії в російських школах, а також у веденні гібридної війни РФ з Україною. Влітку 2023 року, на другому році повномасштабної війни з Україною, в Росії та на окупованих територіях українського Півдня і Сходу школи отримали нову редакцію підручника новітньої історії (автори В. Мединський і А. Торкунов). Підручник викликав бурхливу реакцію громадськості на всьому пострадянському просторі, адже він став концентрованим викладом ідеології рашизму. Значну увагу в цьому пропагандистському опусі приділено характеристиці національних відносин у післявоєнному СРСР. Ідеологема «дружби народів» була частиною державної пропаганди в Радянському Союзі, вона ж продовжила своє існування з деякими видозмінами в сучасній РФ. Розуміння цього факту важливе як для професійних істориків, так і для всього українського суспільства. У статті окреслено стан дослідження проблеми використання стереотипів про «дружбу народів» у радянський та пострадянський період. Проаналізовано нову редакцію російського шкільного підручника на предмет використання радянського концепту «дружби народів». Оцінено вплив рашистської ідеології на формування змісту підручника. Визначено, що радянське трактування ідеологеми «дружба народів» передбачало наявність «старшого» і «меншого» народів, саме такий зміст у свої фейки про «братні народи» вкладають сучасні рашисти. За словами про «братні народи» ховається шовіністичне ставлення «старшого брата» – російського народу до інших як до другосортних. Використання радянських стереотипів у сучасних підручниках історії слід розглядати як ідеологічну зброю в гібридній війні та використовувати гідні аргументи для розвінчування історичних міфів. Концепт «дружба народів» у сучасному трактуванні передбачає рівноправні толерантні відносини між народами, повагу до національного суверенітету та дотримання загальновизнаних прав людини.
Посилання
Аналітичний огляд «Історія України в російських шкільних підручниках з історії», 2023. Київ: Альменда.
Батуріна С., 2019. Історія України в загальній схемі радянської історії (на основі аналізу підручників союзних республік). Сіверянський літопис. № 3, 140–152.
Гісем О. В., 2018. Історія: Україна і світ (інтегрований курс, рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. загал. серед. освіти. Харків.
Громадянське суспільство в час воєнних конфліктів, 2020. Львів.
Гуш Ю., 2021. «Дружба народів»: що в радянські часи ховалося за відомою ідеологемою. [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://nakipelo.ua/druzhba-narodiv-shho-v-ryadyanski-chasi-hovalosya-zavidomoju-ideologemojur. [12. 10. 2023].
Дзюба І., 2005. Інтернаціоналізм чи русифікація. Київ.
Єкельчик С., 2022. «Якщо ти проти імперії – ти з українцями». [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://theukrainians.org/serhiy-iekelchyk/ [12. 10. 2023].
Історичні міфи і стереотипи та міжнаціональні відносини в сучасній Україні, 2009. Львів: Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.
Коняева Е. В., 2015. Содержание и вариативность идеологического концепта «Дружба народов». Политическая лингвистика. [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://cyberleninka.ru/article/n/soderzhanie-i-variativnost-ideologicheskogo-kontsepta-druzhba-narodov [12. 10. 2023].
Лурье С. В., 2011. «Дружба народов» в СССР: национальный проект или пример спонтанной межэтнической самоорганизации? Общественные науки и современность. № 4, 145–156.
Мартін Т. (2013). Імперія національного вирівнювання: Нації та націоналізм у Радянському Союзі (1923–1939). Київ: Критика.
Мединский В. Р. (2023 а), Торкунов А. В. История России. 1914–1945 годы. Учебник. 10 класс. Базовый уровень. М.
Мединский В. Р. (2023 b), Торкунов А. В. История России. 1945 год – начало ХХІ века. Учебник. 11 класс. Базовый уровень. М.
Ніколаєць К., 2011. Формування інтернаціональних поглядів в українському суспільстві другої половини 1960-х – на початку 1990-х років: історіографія. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Історія. Вип. 104, 37–39.
Павлій П. Д., 1958. Досягнення української радянської фольклористики за сорок років. Народна творчість та етнографія. №3, 7–17.
Санцевич А. В., 1964. Дружба народів СРСР в післявоєнній українській радянській історіографії. Український історичний журнал. №4, 3–14.
Спільна історія. Діалог культур: навч. посібник, 2013. Львів.
Турченко Ф., 2011. Сучасне українське історіописання: подолання кризи? Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. Вип. XXXI. Запоріжжя: ЗНУ, 12–24.
Турченко Ф. Г., 2016. Як створювалися перші підручники з історії України. Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. Вип. 45 (1). Запоріжжя: ЗНУ, 177–191.
Фрасинюк Н. І., 2021. Концепт, поняття, значення у їх взаємозв’язку та взаємодії. Вчені записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. Серія: Філологія. Журналістика. Т. 32 (71), № 4 (2), 68–71.
Фундаментальні ментально-ціннісні відмінності українців і росіян як підґрунтя їх цивілізаційного протистояння: колективна монографія, 2023. Одеса: Олді+.