ДІТИ-ПІДКИДНІ В УСРР НАПЕРЕДОДНІ ТА В РОКИ ГОЛОДОМОРУ-ГЕНОЦИДУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/cusu-hist-2024-1-11Ключові слова:
геноцид, Голодомор, діти, жертви, найди, підкидніАнотація
У статті проаналізовано долі дітей, яких батьки підкидали до дитячих притулків у роки Голодомору-геноциду. Визначено причини та масштаби даного асоціального явища. На прикладах життєвого шляху окремих свідків показано посттравматичний досвід дітей, які стали жертвами підкидування. Автори використовували в роботі міждисциплінарну методологію, застосувавши мікроісторичний, психологічний інструментарій, а також загальнонаукові методи аналізу, синтезу та принципи історичного підходу Мета статті – аналіз причин і стрімкого поширення такого асоціального явища, як діти-підкидні, з’ясування джерел поповнення даної категорії, рефлексії щодо долі підкіднів напередодні та в роки Голодомору-геноциду. Завданнями статті є визначення причин і масштабів підкидування дітей у роки Голодомору 1932–1933 рр., з’ясування долі підкинутих малят та аналіз посттравматичного синдрому для дітей, що виявилися підкиднями в роки Голодомору. У ході дослідження автори дійшли висновку, що сотні тисяч українських дітей, яких батьки намагалися врятувати, приводячи їх до дитячих притулків і там залишаючи, стали жертвами Голодомору. Найди, яким вдалося вижити, майже все життя сподівалися, що батьки їх заберуть у родину, вони знову відчують родинне тепло та материнську любов. Більшість цих сподівань залишилися Fata morgana. Дітей виховували в державних інтернатах з їх злиденністю, байдужістю та ідеологічною зашарпаністю. Голодомор назавжди трансформував українську ідентичність, оселив страх у свідомості людей, що його пережили, наніс непоправну психологічну травму дітям, на очах яких помирали рідні люди, малятам, яких батьки, намагаючись урятувати, підкидували до сиротинців, але й дитячи притулки в роки Голодомору стали конвеєрами дитячої смерті, назавжди забравши життя найневинніших жертв Голодомору-геноциду – дітей.
Посилання
Букрєєв Т., 2015. Боротьба з дитячою безпритульністю та бездоглядністю у першій половині 20-х років ХХ ст. на півдні України (за матеріалами Херсонщини). Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. Запоріжжя. Вип. 42. 67–72.
Букрєєв Т., 2019. Досвід подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на Півдні України в умовах формування радянського тоталітарного режиму: дис. … канд. іст. наук: 07.00.01. – історія України / Східноєвропейський національний університет ім. Лесі Українки, Луцьк.
Діптан І., 1992. Проблема дитячої безпритульності на Україні (1919 –1932 рр.). В: Проблеми історії України: факти, судження, пошуки. Республіканський міжвідомчий збірник наукових праць. Вип. 2. Київ: Наукова думка. 52–60.
Діптан І., 2002. Голодомори 1921–1923 та 1932–1933 років: проблема дитячої безпритульності в Українській СРСР. Історична пам’ять. № 1 – 2. 16–29.
Зінченко А., 2002. Дитяча безпритульність у Радянській Україні у 20-х – першій половині 30-х рр.
ХХ ст.: дис. … канд. іст. наук: 07.00.01. – історія України / Одеський національний університет ім. І. Мечникова. Одеса.
Паращевіна О., 2005. Роль системи народної освіти у подоланні дитячої безпритульності в 20-х – першій половині 30-х рр. ХХ століття в Україні: автореф. дис. … канд. іст. наук: 07.00.01. – історія України / Дніпропетровський національний університет. Дніпропетровськ.
Ткаченко Б., 1993. Під чорним тавром: документи, факти, спогади. Лебедин: ВВ «Білий лебідь», редакції журналу «ЖЛ».
Шугальова І., 2020. Радянські фабрики янголів: система патронатів напередодні та у роки Голодомору 1932–1933. Вісник Київського національного університету. Вип. 3 (146). 75–83.
Шугальова І., Молдавський Р., 2019. Заклади державного піклування над дітьми напередодні та в роки Голодомору 1932–1933. Запоріжжя: Інтер-М.