ПРОФЕСОР В. І. ГРИГОРОВИЧ – ВІД ДЕКАНА ДО МЕШКАНЦЯ ПРОВІНЦІЇ: СОЦІАЛЬНИЙ ПОРТРЕТ УЧЕНОГО

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/cusu-hist-2025-1-14

Ключові слова:

біографістика, Григорович В. І., Єлисаветград, історико-філологічний факультет, Новоросійський університет, Одеса.

Анотація

На основі оригінальних архівних документів та мемуарних джерел авторами статті висвітлюються перші кроки становлення й функціонування історико-філологічного факультету Новоросійського університету, відомого в історичній науці фундаментальними працями викладачів та випускників. Комплексно досліджено адміністративну та подвижницьку наукову діяльність відомого в Європі вченого-славіста Віктора Івановича Григоровича на посаді члена університетської Вченої ради, першого обраного декана історико-філологічного факультету Новоросійського університету. Акцентується увага на висвітленні його напруженої організаційної роботи з добору викладацьких кадрів на кафедри факультету, формування освітніх і робочих програм, навчальної та методичної праці, спрямованої на якісне забезпечення освітнього й виховного процесу. Відзначено високі ділові якості, гуманістичні переконання та моральні чесноти професора В. І. Григоровича, що проявлялися в його ставленні до студентів, колег та численних учнів. Стверджується, що, попри труднощі й адміністративні перепони, він успішно, з гідністю та відповідальністю виконував обов’язки декана історико-філологічного факультету університету, чим заслужив велику повагу колег та студентів. Висвітлено т. зв. єлисаветградський період діяльності В. І. Григоровича, який хронологічно припадає на жовтень – грудень 1876 року (м. Єлисаветград, Херсонської губернії). Наголошується, що цей час, позначений співпрацею В. І. Григоровича з колегами та учням, був продовженням плідної дослідницької роботи вченого над матеріалами, які він надбав за довгі роки наукових експедицій та пошуків в архівах і бібліотеках багатьох країн світу.

Посилання

Дьомін О. Б., 2015. Алєксєєнко М. В. Шукач слов’янських скарбів В.І. Григорович. Одеса: ОНУ.

Матвеева Л., 2010. Виктор Григорович – первый украинский славяновед-византолог (1815–1876). Киев.

Матвеева Л. В., 2009. Виктор Иванович Григорович – первый украинский славяновед-византинист (1815–1879). Східний світ. № 3. Київ. 5–17.

Печериця Т. М. 2019. Завадський – видатний педагог-реформатор й громадський діяч України ХІХ – першої чверті ХХ ст. Гілея. Науковий вісник.. Вип. 149. Київ. 146–151.

Попова Т. Н. 2007. Историография в лицах, проблемах, дисциплинах. Из истории Новороссийского университета. Одесса: Астропринт.

Сергеев В. И., 1978. Исторические взгляды В. И. Григоровича. Казань: Издательство Казанского университета.

Чернишенко І. А., 2011. Михайло Завадський – педагог, громадянин, сенатор. Кіровоград: Імекс ЛТД.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-10

Як цитувати

Дьомін, О., & Житков, О. (2025). ПРОФЕСОР В. І. ГРИГОРОВИЧ – ВІД ДЕКАНА ДО МЕШКАНЦЯ ПРОВІНЦІЇ: СОЦІАЛЬНИЙ ПОРТРЕТ УЧЕНОГО. Історія та археологія, (1), 148–157. https://doi.org/10.32782/cusu-hist-2025-1-14

Номер

Розділ

ІСТОРІЯ УКРАЇНИ